środa, 24 marca 2010

Czuła sieć słów

Ten amerykański plakat z początków XX wieku reklamuje jakiś objazdowy pokaz hipnozy. Górna część jest pusta, żeby wpisać tam miejsce i godzinę seansu.

Naprawdę, dzięki hipnozie można wmówić wiele rzeczy, a to, że parasol to trąba, krzesło to koń wyścigowy, a biurko to pianino.

Tego stuletniego plakatu można jednak używać nadal. Wystarczy w puste miejsce wpisać niemal każdy tytuł prasowy, rozgłośnię radiową i stację telewizyjną, każdą firmę handlową czy farmaceutyczną. Także partię polityczną. Czarowanie, wmawianie, straszenie i wyciąganie forsy albo głosów idzie na okrągło.

Nie narzekajmy jednak, ta manipulacja trwa od wieków. Teraz, ze względu na doskonalszą technikę, wydaje się, bardziej nas osacza, ale z drugiej strony dzięki internetowi można wiele rzeczy sprawdzić i mieć własne zdanie.

Jest wszakże na plakacie jedna postać, która wydaje się nie ulegać wpływom faceta w rajtuzach i pantofelkach. To zażywny jegomość w cylindrze i sztuczkowych spodniach. Jest wprawdzie pod innym wpływem, ale tkwi jakoś w realności i traktuje otumanione otoczenie dobrotliwie i kpiąco. Powiem szczerze, podoba mi się.

Jest wiosna, pomyślałem o miłości. A ona, a uwodzenie? Czy czuła sieć słów i gestów, słodkie łowy to nie jest tumanienie i zniewalająca manipulacja?

Gadu, gadu nocą, powiem szczerze, podoba mi się jeszcze bardziej.
Gdy noc na miasteczko spada jak sowa,
splatają się ręce takich jak my
i strzeże nas księżyca owal,
by żaden zły wilk nie pukał do drzwi.
Ludzkie gadanie: słowa Agnieszka Osiecka, muzyka Seweryn Krajewski, śpiew on i Maryla Rodowicz.

6 komentarzy:

 1. Ludzkie gadanie?
  Kto mało mówi, niewiele kłamie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Utwory muzyczne Krajewskiego szczególnie te w jego wykonaniu ,to muzyka lekka ,łatwa i przyjemna .Może tak to oceniam bardzo indywidualnie ale"Czerwone gitary"są wspomnieniem muzyki z lat młodości .
  Z przyjemnością wysłuchałam "Ludzkiego gadania",można się przy tej melodii zrelaksować .Do gadu, gadu nocą,tak jak do tanga trzeba dwojga .
  S.B

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to przede wszystkim przepiękne słowa
  Agnieszki Osieckiej.
  Wcale nie takie łatwe.
  "Ludzkie Gadanie"nie należy do piosenek z okresu "Czerwonych Gitar".
  Wiele piosenek Seweryna Krajewskiego ma zupełnie inną wagę niż wtedy gdy śpiewał w zespole.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uff. No właśnie. Nie ośmieliłbym się dawać tu banalnych piosenek "Czerwonych Gitar". Kiedyś, tak jak dziś między PiS a PO, przebiegał w Polsce podział między zwolennikami Czerwonych Gitar i Skaldów. Ja byłem za Skaldami. O ile później moi Skaldowie rozmienili się na drobne, o tyle Krajewski wyrósł na rasowego kompozytora. "Ludzkie gadanie" pochodzi z jego najlepszego okresu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Można nazwać piosenki"Czerwonych Gitar"banalnymi, ale w latach 60 zespoły muzyczne wyrastały jak grzyby po deszczu . Młodzież miała bardzo szeroki wybór swoich idoli.
  Zespoły rozpadały się,potem znów się łączyły a z niektórych wyrastali samodzielni piosenkarze
  np.Seweryn Krajewski .
  Jego muzyką ,interpretacją głosową i samą osobą jestem zauroczona .
  Ja nie miałam podziału na ten czy inny zespół
  Owszem różnie oceniałam wybrane utwory .
  "Ludzkie gadanie" jest utworem pozytywnie działającym na ludzką psychikę .

  OdpowiedzUsuń
 6. A życie goni zjawiska wymyślone i opowiadane a nawet je prześciga. Piszę o hipnozie - na ile trzeba być uczciwym, by umiejejętnosci tych nie wykorzystać niecnie ?
  http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,7702830,Seksualny_koktajl_profesora_Gapika.html

  OdpowiedzUsuń

 
blogi