wtorek, 22 grudnia 2009

Adwentowo


Nie należę do kręgu bliskiego Kościołowi, ale uznaję uniwersalność jego wartości i z ochotą poddaję się rytmowi kościelnych świąt.

Myślę, że to adwentowy obraz, bo sprzyja refleksji i niesie nadzieję. Nie lekceważcie jego ubóstwa i braku dekoracyjności. Autorem jest ten sam malarz, którego pokazywałem 3 grudnia (W świat), nieszczęśliwy artysta Witold Masznicz. To jego najbardziej optymistyczna praca, o ile słuszna jest moja interpretacja.

Kolor tła gdzieś pomiędzy zielenią a błękitem sygnalizuje pozytywny i uniwersalny, ziemskokosmiczny wymiar. Na nim sylwetka Marii z Dzieciątkiem oraz księżyc i gwiazdy znaczone pojedynczym pociągnięciem pędzla maczanego w złotej sekwencji barw.

W ikonografii chrześcijańskiej znana jest figuratywna kompozycja przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu świętych: Święta rozmowa. Tu rolę świętych przejmują księżyc i planety.

Kosmiczne obiektów obcowanie z tak przedstawionym Bogiem niesie Kosmosowi i nam Dobrą Nowinę - nadejście tego, który ogłosi porządek świata oparty na miłości.

Mniejsza o Kosmos, niechby to była tylko Ziemia, albo przynajmniej Polska.
Podnieś rękę, Boże Dziecię,
Błogosław Ojczyznę miłą

5 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie, dlaczego nieszczęsliwy? Czy to jakoś wyczytujesz z jego obrazów, czy coś wiesz o nim?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, wiem, ale o tym kiedy indziej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tu widzę trzy księżyce! O jeden więcej niż w cudownej książce "Dwa Księżyce" Marii Kuncewicz o magicznym, artystowskim Kazimierzu Dolnym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście
  optymizm,nadzieja
  i co może zabrzmi dziwnie
  porządek i klarowność.
  Emanuje spokojem,
  którego nam Wszystkim bardzo potrzeba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Adwent na długo zapamiętam po porannej pobudce na Roraty przez kolegów ,którzy sposobili się do seminarium . Tak więc przed lekcjami miałam zaliczoną mszę św.i tak było przez cały adwent .
  Trzeba przyznać ,że dbali koledzy o nasze zbawienie .
  Na zjeżdzie absolwentów przy ołtarzu stanęło
  19 przystojnych księży do sprawowania liturgii
  za nas .To było wzruszające .

  OdpowiedzUsuń

 
blogi